Τρίτη 2 Μαΐου 2017

ΜΠΑΣΚΕΤ: Έκανε το μπάμ ο Αίαντας Αμυνταίου στην Πτολεμαΐδα

Απρόσμενη και συνάμα παλικαρίσια νίκη σημείωσε ο Αίντας Αμυνταίου στην πτολεμαίδα, επικρατώντας του πρωτοπόρου ΑΠΣ με 60-67. οι παίκτες του Λάζαρου Φωτιάδη αν και ουραγοί στον βαθμολογικό πίνακα και με μαθηματικές μόνο ελπίδες παραμονής
στην κατηγορία, κοίταξαν στα μάτια τους παίκτες του ΑΠΣ και ολοκλήρωσαν ημίχρονο προηγούμενη με την ελάχιστη διαφορα 30-31.
Στο β μέρος, με όπλο την άμυνα, η ομάδα του Αμυνταίου δεν επέτρεψε τον ΑΠΣ να πάρει ξεφύγει στο σκόρ και επιδεικνύοντας μεγαλύτερη θέληση για τη νίκη πήρε προβάδισμα 4πόντων (58-62) 1λεπτό πριν το τέλος. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών, εκεί όπου οι παίκτες του Αίαντα ήταν ψύχραιμοι παίρνοντας τη νίκη καθώς και το δικαίωμα να ελπίζουν σε παραμονή στην Α Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥΜ.
Παιχνίδι τελικός, ακολουθεί για τον Αίαντα που θα φιλοξενήσει στο ΔΑΚ Αμυνταίου τον Γ.Σ. Σιάτιστας, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής της Α κατηγορίας της ΕΚΑΣΔΥΜ.